Klimat i Vietnam – temperatur och regn per region och månad
Vietnam är 1 600 kilometer långt och har tre olika klimat. Här är de officiella normalerna för fyra resmål, så att du kan välja rätt månad för rätt del av landet.

Det vanligaste misstaget i Vietnamplaneringen är att tänka på landet som ett enda väder. Norra Vietnam har en sval vinter, mellersta kusten har sin regnperiod på hösten och södern har torrperiod när Sverige har vinter. Samma vecka kan vara regnig i Hoi An, sval i Hanoi och torr och het i Ho Chi Minh-staden.
Siffrorna nedan kommer från Vietnams meteorologiska myndighet via Världsmeteorologiska organisationen (normaler 1991–2020) och, för Phu Quoc, från Vietnams byggnorm med klimatdata. Det är medelvärden över många år. Ett enskilt år kan avvika kraftigt, särskilt när det gäller regn och tyfoner.
Läs tabellerna så här: max och min är medelvärdet av dagens högsta och lägsta temperatur. Nederbörd är summan för hela månaden, och regndagar är antalet dagar med minst 0,1 mm. En regndag i tropikerna betyder ofta en kraftig skur på eftermiddagen, inte grått hela dagen.
Hanoi och norra Vietnam
Hanoi har fyra årstider i mild form. Vintern från december till februari är sval och ofta grå, med dagstemperaturer runt 20 grader och nätter ner mot 14–15 grader. Det regnar lite i mängd men det är ofta disigt och duggregn, därav många regndagar trots låga millimetertal.
Sommaren är het och regnig: juni och juli har medelmax på 33–34 grader, och augusti är den blötaste månaden med över 300 mm. Oktober och november är de flesta resenärers favoriter – torrare, fortfarande varmt och klar luft. Den som åker till norr i januari bör packa en tröja och en lätt jacka.
| Månad | Max °C | Min °C | Nederbörd | Regndagar |
|---|---|---|---|---|
| Januari | 20,0 | 14,6 | 28 mm | 11 |
| Februari | 21,3 | 16,2 | 19 mm | 12 |
| Mars | 23,5 | 18,7 | 55 mm | 18 |
| April | 27,7 | 21,9 | 79 mm | 16 |
| Maj | 31,7 | 24,5 | 188 mm | 17 |
| Juni | 33,8 | 26,3 | 231 mm | 16 |
| Juli | 33,3 | 26,5 | 300 mm | 18 |
| Augusti | 32,5 | 25,8 | 335 mm | 18 |
| September | 31,6 | 24,7 | 195 mm | 14 |
| Oktober | 29,6 | 22,4 | 126 mm | 10 |
| November | 26,3 | 19,2 | 48 mm | 7 |
| December | 22,1 | 15,4 | 24 mm | 7 |
Källa: WMO World Weather Information Service (worldweather.wmo.int), data från Viet Nam Meteorological and Hydrological Administration (nchmf.gov.vn), normaler 1991–2020. Hämtat november 2026. Station: Hanoi.
Medellägsta i Hanoi i januari är 14,6 grader. I bergen kring Sapa och Ha Giang är det betydligt kallare, och hotell saknar ofta uppvärmning. Planera kläder därefter.
Stapel = nederbörd i mm per månad (gul under 100, grön 100–299, röd 300 och mer). Siffran under = dagens högsta temperatur i °C. Källa: WMO/VNMHA-normaler 1991–2020 (Hanoi, Da Nang, Ho Chi Minh City) och Vietnams byggnorm QCVN 02:2009/BXD (Phu Quoc).
Da Nang, Hoi An och mellersta kusten
Mellersta kusten med Da Nang, Hoi An och Hue har sitt eget mönster. Regnet kommer på hösten: september till december står för merparten av årets nederbörd, och oktober har i normalen 658 mm i Da Nang. Det är då översvämningar i Hoi An gamla stan inträffar.
Februari till augusti är däremot torrt och soligt, med varmare och varmare dagar fram till juni–juli, då medelmax ligger kring 34–35 grader. För strandsemester i Da Nang är april till augusti det säkraste fönstret. December och januari är svalare och blåsigare, med havet ofta för grovt för bad.
| Månad | Max °C | Min °C | Nederbörd | Regndagar |
|---|---|---|---|---|
| Januari | 25,2 | 19,7 | 83 mm | 14 |
| Februari | 26,3 | 20,4 | 22 mm | 7 |
| Mars | 28,4 | 22,1 | 36 mm | 7 |
| April | 30,9 | 24,0 | 50 mm | 7 |
| Maj | 33,4 | 25,4 | 71 mm | 10 |
| Juni | 34,9 | 26,3 | 68 mm | 9 |
| Juli | 34,4 | 26,0 | 92 mm | 12 |
| Augusti | 34,0 | 25,8 | 167 mm | 14 |
| September | 32,0 | 24,8 | 394 mm | 17 |
| Oktober | 29,6 | 23,7 | 658 mm | 21 |
| November | 27,7 | 22,5 | 486 mm | 21 |
| December | 25,3 | 20,5 | 272 mm | 21 |
Källa: WMO World Weather Information Service (worldweather.wmo.int), data från Viet Nam Meteorological and Hydrological Administration (nchmf.gov.vn), normaler 1991–2020. Hämtat november 2026. Station: Da Nang.
Reser du till Hoi An under torrperioden – boka tidigt, gamla stan fylls snabbt.
Ho Chi Minh-staden (Saigon) och södern
Ho Chi Minh-staden (Saigon) är varm året runt. Medelmax ligger mellan 31,6 och 34,9 grader alla månader, så skillnaden mellan årstiderna är regnet, inte värmen. December till april är torrt – februari har i snitt 8 mm och en regndag. Maj till november är regnperiod med kraftiga eftermiddagsskurar.
Regnperioden är sällan något hinder för en storstadsvistelse eller en tur till Mekongdeltat: skurarna kommer ofta sent på dagen och går över. Det som påverkas mest är fuktigheten och att utflykter på landsbygden kan bli leriga. Mars och april är de hetaste månaderna.
| Månad | Max °C | Min °C | Nederbörd | Regndagar |
|---|---|---|---|---|
| Januari | 32,0 | 23,4 | 12 mm | 2 |
| Februari | 32,7 | 23,1 | 8 mm | 1 |
| Mars | 33,6 | 24,9 | 18 mm | 1 |
| April | 34,5 | 26,4 | 57 mm | 4 |
| Maj | 34,9 | 26,4 | 202 mm | 13 |
| Juni | 33,5 | 25,5 | 224 mm | 16 |
| Juli | 33,0 | 25,2 | 231 mm | 19 |
| Augusti | 32,9 | 25,1 | 219 mm | 17 |
| September | 32,6 | 25,0 | 273 mm | 18 |
| Oktober | 32,3 | 25,0 | 240 mm | 16 |
| November | 32,4 | 24,9 | 128 mm | 9 |
| December | 31,6 | 23,9 | 41 mm | 5 |
Källa: WMO World Weather Information Service (worldweather.wmo.int), data från Viet Nam Meteorological and Hydrological Administration (nchmf.gov.vn), normaler 1991–2020. Hämtat november 2026. Station: Ho Chi Minh City.
Phu Quoc
Phu Quoc följer söderns rytm men med mer regn. December till mars är torrt – januari och februari har runt 27 mm och fyra regndagar. Från maj blir det blött, och augusti och september har över 470 mm. Under regnperioden blåser sydvästmonsunen och västkustens stränder kan få höga vågor.
Temperaturen varierar knappt: medelmax ligger mellan 29,5 och 32,5 grader hela året. Det är alltså regnet och vinden som avgör, inte värmen. För svenskt jullov och sportlov passar Phu Quoc bättre än mellersta kusten.
| Månad | Max °C | Min °C | Nederbörd | Regndagar |
|---|---|---|---|---|
| Januari | 30,6 | 23,0 | 27,7 mm | 4,6 |
| Februari | 31,1 | 23,7 | 27,2 mm | 3,7 |
| Mars | 32,1 | 24,9 | 61,0 mm | 6,6 |
| April | 32,5 | 25,6 | 148,2 mm | 11,7 |
| Maj | 31,6 | 25,8 | 280,8 mm | 19,0 |
| Juni | 30,4 | 25,6 | 381,9 mm | 21,0 |
| Juli | 29,8 | 25,2 | 419,2 mm | 22,5 |
| Augusti | 29,6 | 25,2 | 485,6 mm | 23,6 |
| September | 29,5 | 25,0 | 473,6 mm | 22,8 |
| Oktober | 30,2 | 24,5 | 354,2 mm | 21,5 |
| November | 30,7 | 24,4 | 163,5 mm | 13,8 |
| December | 30,3 | 23,4 | 59,1 mm | 6,2 |
Källa: Vietnam Institute for Building Science and Technology, Vietnams byggnorm med klimatdata för byggande (QCVN 02:2009/BXD), återgiven på en.wikipedia.org/wiki/Phu_Quoc. Normalperiod anges inte. Hämtat november 2026.
Vilken region passar vilken månad?
Tabellen sammanfattar normalerna ovan. Grönt läge betyder torrt och behagligt enligt normalerna, inte att det aldrig regnar.
| Period | Norr (Hanoi) | Mitten (Da Nang/Hoi An) | Söder (Saigon/Phu Quoc) |
|---|---|---|---|
| Dec–feb | Svalt, 14–22 °C, disigt | Svalt, regnigt i dec, torrare från feb | Torrt och varmt – bäst |
| Mar–apr | Milt, fuktigt | Torrt och soligt | Torrt, hetast |
| Maj–aug | Hett och regnigt | Torrt, hett – bra strandtid | Regnperiod |
| Sep–nov | Okt–nov fint | Regnperiod, risk för översvämning | Regn, avtar i nov |
Sammanställt ur WMO/VNMHA-normalerna 1991–2020 och Vietnams byggnorm (Phu Quoc) ovan.
Det finns alltså ingen månad som är bäst i hela landet. En rundresa norr–syd i februari–april ger oftast bäst kompromiss. Mer om vad som passar när finns i bästa tiden att åka till Vietnam och månadssidorna för december, januari och november.
Tyfoner är ett eget kapitel. De träffar främst norra och mellersta kusten mellan sommaren och tidig vinter – läs tyfon och regnperiod i Vietnam. Följ alltid UD:s och ambassadens reseinformation och lokala varningar.
Planerar du strandvecka i december–januari: välj söder (Phu Quoc) framför Da Nang. Planerar du juni–augusti: välj Da Nang och Hoi An framför Phu Quoc.
Vanliga frågor
Var är det varmast i Vietnam i januari?
I söder. Ho Chi Minh-staden har medelmax 32 grader och Phu Quoc 30,6 grader i januari, mot 20 grader i Hanoi.
Är det regnperiod i hela Vietnam samtidigt?
Nej. Söder och norr har mest regn maj–oktober, medan mellersta kusten (Da Nang, Hoi An, Hue) har sin regnperiod september–december.
Kan man bada i Hanoi?
Hanoi ligger inte vid havet. För bad i norr åker man till Halong Bay, där sommaren är badsäsong.
Hur kallt blir det i Hanoi?
Medelvärdet för dagens lägsta temperatur i januari är 14,6 grader. Enskilda nätter kan bli kallare, och i bergen blir det ännu kallare.
Varifrån kommer siffrorna?
Från Vietnams meteorologiska myndighet via WMO (1991–2020) och för Phu Quoc från Vietnams byggnorm med klimatdata. Källorna anges under varje tabell.